puskár anikó

kerámikus, népi nemezkészítő

Történetem

Alkotó családban nőttem fel. Édesanyám és édesapám teremtett egy világot, melyben nekünk, gyerekeknek is helyet adtak. Kerámiaműhelyt hoztak létre a semmiből, tanultak, gyűjtöttek, teremtettek. Együtt nőttem fel a kerámia-készítéssel: az első kiskorsótól, 40 éven át, a több száz féle termék elkészítéséig.
Gyermekkoromban rendszeresen fazekas szakkörbe jártam, ott sajátítottam el a korongozás fogásainak alapjait.
1992-ben végeztem porcelánfestőként, 25 éven át készítettük és festettük kerámiáinkat a családi vállalkozásunkban.
2017-ben Édesanyám, majd 2020-ban Édesapám tragikusan gyors elvesztése új utak keresésére sarkalt…

Ekkor ismerkedtem meg a nemezeléssel, melyből nagy szerelem lett, olyannyira, hogy elvégeztem a Nádudvari Népi Kézműves Szakiskola Népi nemezkészítő szakát, mindemellett táborokba, szakkörökbe, tanfolyamokba csatlakoztam be, ahol sok ismeretséget, barátságokat kötöttem, és segített lelkem kiüresedett zugait újra az alkotás örömével megtölteni.

A gyermekek népi kézműves fejlesztésének lehetősége is érdekelt, így elvégeztem a népi játszóházvezető képzést is, ahol rengeteg új ismeretet szerezhettem. Ebben állandó útitársam, kislányom, Liza volt, aki töretlen kedvvel kísért el a foglalkozásokra.
2020 nyarán megszerveztük első saját gyerektáborunkat is, amiben az agyagozástól, a nemezelésen, gyöngyfűzésen át egy tartalmas, átfogó képet kaphattak a gyerekek a kézműves tevékenységekről.

Napjainkban az autentikus kerámiakészítés, azaz a fazekasság újratanulásába merültem bele, felelevenítve a gyerekkori korongozás-tanulmányaimat, és immáron felnőtt, érett fejjel rátenni a sok-sok év tapasztalatát a gyermekkorban elsajátított mozdulatokra.

 

2021 őszétől rendszeresen tartok nemez szakkört, ahol gyerekeket és felnőtteket igyekszek bevezetni a nemezelés csodálatos világába.
A Cívis Hagyományőrző Népművészeti Egyesület tagjaként szeretném a tudásomat továbbadni a jövő generációjának.
2019 május Debreceni Művelődési Központ Tímárháza, Kösöntyű, VI. amatőr ékszerkészítő pályázat
2020 augusztus 17-től Nagykunsági Kulturális Napok „Varró ’50” című kiállítás, a KSZC Varró István Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium egykori tanítványainak kiállítása
2021 augusztus: Fejrevaló viseletek újragondolása a Népművészeti Egyesületek Szövetsége szervezésében elismerő oklevél
2022 IX. Országos szűr-, szűrrátét-, nemezkészítő és szűcshímzés pályázat „Otthon és környezete” kategóriában, elismerő oklevél.

Lugossy György fazekas mester

Kapcsolat

Cím: –

Telefon: –

E-mail: –

Weboldal: